Technologie výroby

Složitý výrobní proces začíná výběrem vzoru, tvaru a barvy jednotlivých typů historických dlaždic. Jednotlivé vzory dovedeme věrně kopírovat a docílit tím tak velmi přesných replik ostře pálených keramických dlažeb z dob minulých. Toto požadují zejména Národní památkové ústavy pro rekonstrukce a opravy historických cenných budov, majitelé činžovních domů z přelomu století ale také ti, které uchvátila ruční výroba a práce s klasickým přírodním materiálem.

 

 

 

 

 

 

Náročná výroba přesných lisovacích forem, razníků, nástrojů a přípravků je nejnákladnější položkou celého procesu. Do přípravků se ručně po jednotlivých kusech sype hmota skládající se zejména z přírodních nerostů jako je plavený kaolín, živec, vápenný dolomit a střep křemičitanu vápenatého. Tyto nerosty jsou drceny, rozmílány s vodou a kamením, sušeny, odželezněny a popřípadě dobarveny. Technologie přípravy jednotlivých čistě přírodních sypkých hmot je tedy bohužel omezena pouze na 15 základních odstínů barev (stejně jako před 150ti lety), našeho výhradního dodavatele firmy Lasselsberger Plzeň (RAKO).

 

 

 

Přesné ruční sypání hmoty do jednotlivých částí sypacích matric zaručuje probarvení dlaždic do hloubky minimálně 4mm, která zaručí i při extrémní zátěži a frekvenci používání naprostou barevnou nezničitelnost obrazců (100-140 let)!

 

Síla prosypání

 

Celá technologie je založena výlučně na zkušenostech mistra, který zná tajemství přesného dávkování hmoty, výroby dokonalých nástrojů a jedinečné teplotní křivky takto ostře pálené vysoce slinuté keramické dlažby. Tím je zaručena její špičková kvalita - pevnost v lomu 500kg/ks, nasákavost do 0,2%, užitná hodnota, mechanická odolnost proti otěru a především nezaměnitelná krása.

 

POROVNÁNÍ MECHANICKÝCH VLASTNOSTÍ S CEMENTOVOU BETONOVOU DLAŽBOU

 

technologie 4

 

 

cert 1 cert 2 cert 3